/>
 <BR><!--/U1AHEADER1Z-->

<div id=
[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
Сторінка 1 з 11
Ви пишите? Тоді вам сюди... » Про літературне ремесло » Ви пишите? Тоді вам сюди! » Як стати письменником
Як стати письменником
mshanetsДата: Сб, 17.11.2007, 00:33 | Повідомлення # 1
Admin
Група: Администраторы
Репутація: 3
Статус: Offline
ДАНКО: Ви автор майже півтори десятка книг з питань редагування прози. Скажіть, а можна навчити писати?
ВУЙКО: Ні! Але самому навчитись можна! Цю істину підтверджують долі багатьох літературних самоуків.
ДАНКО Кого маєте на увазі?
ВУЙКО: Насамперед бродягу Горького, моряка Джека Лондона, зеків Сільвано Чекккіріні та О.Генрі… Зрештою, письменники минулого всі були самоуками, бо таких закладів, як літературні інститути не існувало…
ДАНКО: Як узнати чи є у мене задатки до творчості?
ВУЙКО: Уважно прочитайте цю фразу:
«…. а ниви котять та й котять зелені хвилі і хлюпають ними аж в краї неба. Я тепер маю окремий світ, він наче перлова скойка: стулились краями дві половини — одна зелена, друга блакитна — й замкнули у собі сонце, немов перлину»
ВУЙКО: Якщо ви не побачили тут краси, то можете викинути думку про письменницьке ремесло.
ДАНКО Припустимо, бачу, то що маю робити далі?

ВУЙКО: Вчитися видіти красиве не лише в книжках, а в житті. Придивіться як устає і сідає сонце, який розлив барв... Спостерігайте як одягнуті чоловіки й жінки, взагалі приглядайтесь до кожної дрібнички. Як їдять, п’ють, як сміються, сумують, зрештою, ходять...

ДАНКО: Проминув деякий час, я натренував око й бачу барви навколишнього світу, бачу людей, їхні жести, словом, набрався вражень і що ж робити далі?

ВУЙКО: Тепер пробуйте писати. Почніть з оповідання. Воно привчає до економії слів, до логічного розміщення матеріалу.
Пишучи ані на секунду не забувайте, що письменник повинен не РОЗПОВІДАТИ, не ДЕКЛАРУВАТИ, а МАЛЮВАТИ.
ДАНКО: Приклад можна?
ВУЙКО: Будь ласка:
Ось РОЗПОВІДЬ: “Зігрівшись від роботи на морозі, Андрій робить перепочинок.”
А це КАРТИНА: “Андрій розігнув спину і застромив лопату. Він зігрівся димів парою, наче комин, вуса й брови стали в нього молочні”.
ДАНКО: Що ще най-найнеобхідніше слід знати початківцю?
ВУЙКО: Багато! Коли не все, що дотепер напрацьовано в цій царині.
ДАНКО: Якщо можна, основні моменти, коротко одним абзацом…
ВУЙКО: Спробую:
• Слід запам’ятати, що завершений твір то єдине ціле, як живий організм. І в такому творі (вірші, драмі, картині, пісні, симфонії) — не можна вийняти одного рядка, однієї сцени, однієї постаті, одного такту і поставити в інше місце не порушивши значення всього твору, так само як не можна порушити життя органічної істоти, якщо вийняти один орган зі свого місця і поставити в інше.

• Слово повинно бути прозорим. Якщо крізь нього нічого не видно то його слід викидати з тексту. Наприклад: “своєрідний інструмент”. Ви побачили що це за інструмент?

• Дбайте про музикальність фрази й ніколи не ставте поряд “стала” “перестала”. Флобер і Мопассан радили не писати ОДНАКОВИХ СЛІВ ближче аніж через двісті рядків.

• Перше ніж описати гримасу, спробуйте відтворити її перед дзеркалом на своєму обличчі.

• Письменник повинен читати якомога більше й лише тих авторів, що МАЛЮЮТЬ!
Ось ще приклади НАЗИВАННЯ:
“... повертався додому пізно...
Механічні сходи помалу опускали мене у неонове сяйво станції...
У вагоні було порожньо і я, напівлежачи, вмістився на м’якому сидінні...”
Тут ОБРАЗНІСТЮ й не пахне, бо:

• Читач має бачити героя, його міміку, жести, довколишнє середовище, в якому він перебуває, а не шпортатися об технічні терміни, малозрозумілі слова та об недолугі сконструйовані речення, абзаци, періоди.
• Автор мусить вибирати ті слова, котрі дають КАРТИНУ, уникати “темних слів” крізь котрих нічого не видно.
• Любіть слово, старайтесь побачити його глибину.
“Він його умовив”
“Він його укоськав”
На перший погляд слова «умовив» і «укоськав» однозначні…
А тепер уявіть молодого лошака, котрого вперше вивели надвір. Лошак звичайно буде гасати, ставати дибки, тощо, але конюх помаленьку, лагідно все примовляючи: “Косю, косю...” вспокоїть, тобто укоськає...
Отже умовив і укоськав одне й те, але друге змальовує в уяві КАРТИНУ, а перше ні.

• Звідси випливає, що автор насамперед повинен в досконалості володіти усіма СКАРБАМИ мови, аби уникати ШТАМПІВ, ЗАТЕРТИХ СЛІВ, шукати лише ті єдині, котрі якнайточніше відобразять ту картину, котру бачить своїм внутрішнім зором.
Це і називається малювати словом.
ПЕНЗЛЕМ і ФАРБАМИ служить тільки СЛОВО й тільки свіжі, не затерті, метафори й епітети, вдало знайдені письменником заставляє затерте, багато разів вживане слово, заграти всім барвами веселки.
Колись хтось першим написав: “Він збілів, мов стіна” й був оригінальним. Це знає, наприклад, і Василь Шкляр, котрий у своєму романі «Елементал» написав в одному місці так: “... я впізнав біле, наче вимочене в хлорці, обличчя”, а пізніше про це ж: “... крейдяне обличчя”.
ДАНКО: А як власне працювати над твором?

ВУЙКО: Технологія писання творів у багатьох однакова.
• Спочатку автор, не зважає на ніщо, швидко пише, квапиться наздогнати думку…
• Другий раз переписуючи викидає все зайве, доводить до граматичних норм.
• І лише після того починається справжня каторга, так зване ШЛІФУВАННЯ, коли КОЖНЕ СЛОВО у реченні випробовується як мовиться, і на зуб, і на смак і на слух...
• Окрім доброго володіння словниковим запасом, треба вміти будувати фразу без ЗАЙВИХ ЕЛЕМЕНТІВ.
ДАНКО: Що воно таке, оті «зайві елементи»?
ВУЙКО: Ось уважно прочитайте цей уривочок:
«Високі хвилі билися внизу й були схожі на чорну градову хмару. Наче темно-зелена пляшка з грубого скла, таке було на колір, грізне розбурхане осінніми вітрами, море. Воно вбирало сіру олив’яну глибину непривітного неба».
На перший погляд тут усе гаразд. Нормальна, образна мова з яскравими метафорами, але зверніть увагу! — три речення, і в усіх трьох МОРЕ описується лише “НА КОЛІР”.
Словесно маємо різні характеристики моря, а насправді це СИНОНІМІЧНІ варіації на ту саму характеристику:
море ЧОРНЕ,
як градова хмара,
як темно-зелена пляшка,
як олив’яне небо.
Оце і треба редагувати, шукати інші слова, тобто шліфувати!

Ще один приклад:
“Дужий дошкульний вітер увірвався з моря в затишну бухту і одразу збив хвилю, жбурнув у вічі холодними бризками солоної води”.
Тут автор уже про воду ГОВОРИТЬ кілька разів: називає її приховано і словом.
Приховано — «вітер увірвався з моря» (море ж вода); «холодні бризки» (теж вода);
Словом — «солоної води».
Таке конче редагувати і з цим блискуче справився перекладач:
«Сильный пронзительный ветер ворвался в укромную бухту, сбил волну, швырнул в глаза холодные соленые брызги».
Два слова, що означають воду, знято.
ДАНКО: А кого брати за взірець, щоб учитись?
ВУЙКО: Класиків! Мирного, Коцюбинського, Винниченка, Стельмаха й легіон інших…
ДАНКО: А із сучасних?
ВУЙКО: У сучасних не варто вчитися! Вони не пишуть прозу, а «тексти». У теперішній літера¬турі, яка колись пахла першими квіта¬ми і сіном, виникли нові запахи — це сморід.
ДАР ГРЕК: Вам неприємні модерністи?
ВУЙКО: А де ви їх бачите?
Модерністами були Михайло Коцюбинський, Юрій Яновський, Євген Плужник, Олександр Довженко — і не хатнього рівня, а та¬ки європейського. Що може бути модернішим за „Іntermezzо" М.Коцюбинського?
Коли читаєш їхні твори, то наче входиш у храм осяйний, де «стулились краями дві половини — одна зелена, друга блакитна — й замкнули у собі сонце, немов перлину»… А читаєш нинішніх, так званих модерністів-«текстовиків» попадаєш у притон, смітярку «бомжатник», бо весь текст перемазаний такими сексуально-маніякальними вивертами, що хо¬четься помити не тільки руки, а й мізки.
ДАНКО: Ну не всі ж такі…
ВУЙКО: Звичайно ні, я маю на оці сучасних «КЛАСИКІВ!»
Я, читач, дивлюся на літературу як на величаве поле бою за душу люд¬ську, а „класики" цього, з дозволу сказати, модернізму, дивляться на літературу цинічно, як з перепою чи з обкурення. От і виходять якісь стіхі, якісь романи, що їх читають лише прищаві аспірантки на затарганених кухнях…
Вільям Фолкнер, який теж був мо¬дерністом, сказав: „Якщо пись¬менник віддав фізіології місце, яке до того посідала душа людини, зображуючи замість високих почуттів функцію залоз внутрішньої секреції, загибель людства є невідворотною".
А ви кажете «модерністи»
ДАНКО: Спасибі за відповіді. Я згоден, що в одному інтерв’ю неможливо окреслити навіть той мінімум, котрий необхідний людині, що мріє про лаври письменника.
У зв’язку з цим у мене є думка створити літературне об’єднання і оголосити набір бажаючих учитися писати. Як ви до цього поставитесь? Можна сподіватися на Вашу підтримку?
ВУЙКО: Звичайно, якщо збереться такий гурток – допоможу. Хоча у цьому я сильно сумніваюсь!
ДАНКО: Чому?
ВУЙКО: Теперішня молодь звихнулась на мобілках, сексі, репі, наркоті, живе, наслідуючи персонажів сучасних модерністів і героїв бульварного американського кіно, і навряд чи ще чогось прагне у житті…
ДАНКО: Купив не купив а поторгуватися можна… Спасибі за інтерв’ю!
ВУЙКО: Радий був познайомитися…
ДАНКО: Може хто, прочитавши це інтерв’ю, захоче щось у Вас запитати. Дати їм Ваше мило?
ВУЙКО: Давайте! Але на відповіді прийдеться трішечки почекати. Я знаходжусь у таких умовах, що маю доступ до Інтернету лише двічі на тиждень: суботу та неділю в оцей пізній час і то всього лише по дві години. Нехай пишуть і вам…
ДАНКО: Отже, якщо у когось виникли запитання — пишіть до Вуйка: vujjko@ukr.net

vujjkoДата: Пт, 30.11.2007, 01:18 | Повідомлення # 2
Рядовий
Група: Пользователи
Репутація: 0
Ну, шо, пане Данко! Нема бажаючих? Мені так ніхто і не написав!
Бачу, що й на форум, ніхто не приходить...
Я мав рацію, коли писав: "Теперішня молодь звихнулась на мобілках, сексі, репі, наркоті, живе, наслідуючи персонажів сучасних модерністів і героїв бульварного американського кіно, і навряд чи ще чогось прагне у житті… " за що мене відлупцювали на копичинецькому сайті, як за наклеп на прекрасну молодь! А де вона, чого прагне, га, пане Данко?

mshanetsДата: Пт, 07.12.2007, 01:12 | Повідомлення # 3
Admin
Нічого, друже мій добрий! Будемо чекати.
Маю надію що бодай хоч один автор, котрий захоче чомусь навчитись загляне сюди!

PitДата: Чт, 27.12.2007, 14:45 | Повідомлення # 4
Рядовий
Доброго дня!
Не перестаю дивуватись Вашому завзяттю та натхненню.
Це приклад для молодих. Просто супер.
З повагою Петро Палайда, інженер відділу експлуатації
ДП "Інформаційно-ресурсний центр" м.Київ

vujjkoДата: Ср, 02.01.2008, 23:40 | Повідомлення # 5
Рядовий
Пане, Петре! Я радий, що Ви завітали на мій сайт, але чомусь аж у Форум.
Він мертвий і я туди майже не заглядую...
Заходьте на головній в «Книгу для гостей!»
Ви що вже у Києві? Чи в Тернополі є якийсь філіал?
Вітаю Вас, родину, близьких і друзів з Різдвом Христовим!
Пишіть!
Вставте якусь свою інформацію на головній сторінці мого сайту!

Вуйко

Ti@raДата: Вт, 22.01.2008, 13:05 | Повідомлення # 6
Рядовий
vujjko, чому ж Ви такі строгі до сучасної молоді?! sad На щастя, не вся вона така... Те, що ніхто ще не написав, не значить,що молодь саме така... Прикро, що Ви не бачите "інших" представників молоді, пріоритетами якої не є мобілки-наркотики-реп....
Спасибі Вам за поради, особисто мені вони допомогли(сподіваюсь biggrin )!... wink

mshanetsДата: Ср, 23.01.2008, 02:38 | Повідомлення # 7
Admin
Ti@ra!
Така вже у Вуйка натура!
Ви на те не беріть.
А коли щось пишите, то присилайте на vujjko@mail.ru свої твори й, а це я Вам гарантую, отримаєте професійну пораду.

Ti@raДата: Ср, 23.01.2008, 22:42 | Повідомлення # 8
Рядовий
mshanets, велике спасибі Вам за відповідь і пораду! Якщо наважусь biggrin - скористаюсь нею. Дякую! wink

TwindogДата: Ср, 18.03.2009, 13:35 | Повідомлення # 9
Рядовий
Quote (Ti@ra)
Прикро, що Ви не бачите "інших" представників молоді, пріоритетами якої не є мобілки-наркотики-реп....

Справді жаль. Не більше і не менше. Кажуть, обмежені люди відкидають те, що знаходиться поза їх кругозором... biggrin

Додано (18.03.2009, 13:35)
---------------------------------------------

Quote (Ti@ra)
Прикро, що Ви не бачите "інших" представників молоді, пріоритетами якої не є мобілки-наркотики-реп....

Справді жаль. Не більше і не менше. Кажуть, обмежені люди відкидають те, що знаходиться поза їх кругозором... biggrin

magnitДата: Вт, 12.05.2009, 18:37 | Повідомлення # 10
Рядовий
наркотики і секс мене не зачепили, але я люблю реп та помішана на мобілках, також люблю дивитися американські фільми, особливо комедії але це не означає, що я їх наслідуватиму, беру з них я користь адже навчаюся на факультеті іноземних мов, спеціальність англ.мова та літ., то для мене ці фільми то практика усного мовлення, маю інші молодіжні звички, люблю погуляти з компанією, піти на дискотеки, але не зважаючи на це я пишу вірші та цікавлюся фотографуванням. Тому вважаю, що якщо молодь сучасна має кілька шкідливих звичок, це не перешкода творити шедеври мистецтва. Дякую.

kolberaДата: Сб, 06.06.2009, 14:02 | Повідомлення # 11
Рядовий
Вы не правы в ответе. подумайте потом пишите smile

Sad_GrasanДата: Нд, 28.06.2009, 17:24 | Повідомлення # 12
Рядовий
Гм... Але дивитись деякі американські фільми усе одно небезпечено - це страшна штука.

Також думаю що потрібно читати не тільки "класику" - бо з сучасних книг є нагода побачити як НЕ ТРЕБА писати. І намагатись зрозуміти молодь - чому вона читає "общєпіт"... Справді, не дуже приємні тенденції.

Перша задача письменника - змінити людей на краще, штовхнути до світлого боку... Але чомусь дуже багато "сучасників" пихають натовп у прірву.

We sell hell and suffer well

vujjkoДата: Нд, 28.06.2009, 22:35 | Повідомлення # 13
Рядовий
Звичайно, що не тільки класику, але вчитись слід тільки на їхніх зразках.
Але "укрсучліт" українська сучасна література,а чи як її ще називають "суча літкература" скоро мода на неї промине... Так завди траплялось в історї людства, що на зламі епох , соціальних потрясінь тощо мистецтво перповнювалось пошлятиною....

Вуйко

Ви пишите? Тоді вам сюди... » Про літературне ремесло » Ви пишите? Тоді вам сюди! » Як стати письменником
Сторінка 1 з 11
Пошук: